مطالب مفید
عکس و فیلم عروسی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر به دنبال این هستید که فیلم عروسی تان خاص و منحصر به فرد باشد، باید دقت بیشتری برای انتخاب آتلیه به خرج بدهید. در این مطلب سعی داریم ویژگی های یک فیلم و عکس خوب را با هم مرور کنیم. ویژگی هایی که باعث می شود مراسم عروسی تان با کیفیت تر ثبت شود و خاطره ی خوش عروسی تان با مرور فیلم و عکس های عروسی برایتان تداعی گردد.

کلیپ عروسی

چند سالی است که فیلم سازی برای مراسم عروسی  بین موسسه های مختلف باب شده است. فیلم هایی که به غلط، کلیپ اسپورت نامیده می شوند. در حالی که اسم اصلی که باید به آنها اطلاق کرد، فیلم کوتاه عروسی است. فیلم هایی که در همه جای دنیا هم به همین نام شناخته می شوند. کلیپ اسپورت، ذهن مخاطب را به سمت و سوی عکس ها و فیلم های ورزشی سوق می دهد حال آنکه منظور اصلی چیز دیگری است. برای اینکه یک فیلم کوتاه عروسی خوب و با کیفیت از کار در بیاید، ابتدا لازم است که نگاهی به فیلم نامه ی کار انداخت. فیلم نامه ای که به طور دقیق حوادث و اتفاق های داستان را با زمان و مکان دقیق وقوع شرح داده است. میزانس دقیق صحنه ها را تعیین کرده است و قصه ی خوبی هم دارد. قصه ای که با خواندن آن می توان تمام ارکان آن را در ذهن تجسم کرد. نه مثل اغلب فیلم های عروسی، تصاویر و صحنه های شلخته و بی مفهوم که با یک مونتاژ بی سلیقه و سر دستی سر و ته فیلم را هم آورده باشد.

فیلم نامه ی خوب

فیلم نامه ی عروسی، نباید به صحنه های عاشقانه و بوس و بغل خلاصه شود. ایده پردازی و اجرای درست آن در زیباتر شدن فیلم عروسی تاثیر به سزایی دارد. ایده های داستانی، به شرط اجرای درست و اصولی کیفیت بالایی به فیلم عروسی شما خواهند بخشید. فیلم نامه ی خوب مهمترین شاخص برای داشتن یک فیلم عروسی خوب است. تجهیزات برتر و خاص هیچ تاثیری در کیفیت فیلم شما نخواهد داشت. با داشتن ایده ی خوب می توان با استفاده از ساده ترین ابزار ها، فیلم خوبی ساخت.

تقابل سنت و مدرنیته

استفاده از لباس های سنتی، فضاهای قدیمی و بافت سنتی می تواند ایده ی جذابی باشد. تصور کنید در کنار همسرتان در فضایی شبیه زندگی مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها حضور داشته باشید. 

کارهای هیجان انگیز

کارهای مهیج همیشه طرفداران خاص خودشان را دارند. کارهایی نظیر کوهنوردی، اسکی،دوچرخه سواری و…. می توانند  جذاب به نظر برسند.

طبیعت

رفتن به دل طبیعت، اعم از جنگل و کوه و دریا و حتی کویر و ثبت لحظات عاشقانه در این محیط هم ایده ی خوبی است.

هماهنگی در پوشش

هماهنگی هایی که عروس و داماد در پوشش خود انتخاب می کنند؛ مخصوصا در لباس های اسپورت، بعد ها در فیلم عروسی بسیار زیبا دیده می شود. حتی می توانید از ساقدوش های خودتان نیز در کلیپ عروسی استفاده کنید. ساقدوش های عروس خانم و آقای داماد که لباس های هماهنگی بر تن کرده اند؛ می تواند جلوه ی زیبایی به فیلم عروسی شما ببخشد.

فیلم فارسی

بازسازی صحنه های عاشقانه ای نظیر فیلم فارسی ها هم طرفداران خاص خودش را دارد. به این صورت که عروس و داماد در پوشش و گویش فیلم های قدیمی، در کلیپ عروسی حضور پیدا می کنند و در همان حال و هوا عاشق یکدیگر می شوند.

تجهیزات خوب

برای اینکه یک فیلم عروسی خوب ساخته شود، علاوه بر قصه ی خوب، به تجهیزات مناسب نیز نیاز داریم. تجهیزاتی که امکان فیلم برداری یا کیفیت را برای ما فراهم میکند. تجهیزاتی مانند، هلی کوپتر، هلی شات، استابلایزر، اسلایدر، و….
برای اینکه در برخورد با عکاسان و آتلیه داران، حسابی وارد و حرفه ای جلوه کنید، بد نیست که آشنایی مختصری با اصطلاحات عکاسی و فیلم برداری داشته باشید. چرا که گاهی اوقات ممکن است همین خدمات ساده و پیش پا افتاده، به بهانه ی تکنیک های برتر و تکنولوژی های روز، چند برابر به پای شما حساب شوند.

توضیح اصطلاح های تخصصی 

هلی شات : هلی شات، ترکیبی از دو کلمه ی هلی کوپتر و عکاسی و فیلم برداری است. در واقع به نوعی فیلم برداری هوایی هلی شات گفته می شود. مزیتی که هلی شات نسبت به فیلم برداری هوایی با هلی کوپتر دارد، این است که هم مقرون به صرفه تر است و هم تصاویر بهتر و با کیفیت تری را ثبت می کند.

استابلایزر: وسیله ای است که حرکت ها و لرزش های ناخودآگاه بدن را مهار می کند و باعث می شود تصاویر کیفیت بهتری داشته باشند.

عکاس مراسم عروسی مان باشیم

افراد خلاق و خوش ذوقی که دوست دارند که عکاسی و فیلم برداری عروسی را خودشان انجام دهند، لازم است علاوه بر اینکه خودشان مهارت های اولیه برای عکاسی را بلد باشند، کسی را در بین دوستان و اطرافیان شان داشته باشند که بتواند از عهده ی این کار به خوبی برآید. دانستن اصول اولیه ی عکاسی، اعم از فوکوس، نورپردازی، طراحی صحنه، آشنایی با نماهای مختلف فیلم برداری و در اصطلاح قاب بندی اعم از فول شات، مدیوم، کلوزآپ و …. لازم و ضروری است و مهارت ویرایش عکس به شما کمک می کند با نگاه و حس در عکاسی آشنا شوید.

ـ با عکاسی های مکرر از یک صحنه با مفهوم قاب بندی و زاویه ی دید آشنا خواهید شد. چرا که هر صحنه از زوایای مختلف، معنا و مفهوم دیگری دارد. 
ـ‌ صحنه پردازی کنید و از صحنه هایی که ایجاد کرده اید، چند عکس در نماهای متفاوت بگیرید. این کار به مهارت صحنه پردازی شما کمک خواهد کرد. 
ـ لنز های مختلفی را برای عکاسی امتحان کنید. برای هر عکس از لنز های مختلفی استفاده کنید، تا یاد بگیرید برای صحنه های مختلف باید از چه لنزی استفاده کنید. 
ـ خودتان را در یک فضا و محیط محدود کرده و عکس های خلاقانه ثبت کنید چرا که محدودیت باعث شکوفایی خلاقیت می شود.
ـ برای محک زدن مهارت خودتان میتوانید از عکس های محبوب دیگران تقلید کنید. همان عکس ها را در صحنه های مشابه بازسازی کنید تا به ایده آل خودتان برسید.
ـ تجهیزات مهم هستند، اما خلاقیت از آن مهم تر است. در نتیجه خودتان را ملزم نکنید تا تمام تجهیزات پیشرفته و به روز عکاسی را در اختیار داشته باشید.
ـ با مهارت های ویرایش عکس و فیلم، نرم افزارهای عکاسی و تکنولوزی های به روز آشنا شوید و روش کار با آنها را فرا بگیرید.

عکس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ـ نورپردازی خوب: باید ساعت های طلایی روز را از نظر نور شناسایی کنید. بهترین زمان برای عکاسی در طبیعت، قبل از طلوع و بعد از غروب آفتاب است. 
ـ دقت بالا: باید دقیق باشید و صحنه ای که دوست دارید را خلق کنید و تصاویر اضافی را از کادرتان خذف کنید.
ـ نگاه ویژه و خاص: عکاس خوب چیزهایی را می بیند که ممکن است افراد عادی نبینند.
ـ زاویه دید مناسب: مخاطب باید متوجه زاویه ی دید عکاس باشد. -زندگی و حرکت: عکس باید زنده و متحرک باشد و حس و حال سوژه را منتقل کند.
ـ ترکیب بندی خوب: یعنی قرار دادن مناسب عناصر در کادر تصویر.
ـ دارای وضوح مناسب: این دیگر از اصول ابتدایی و اولیه ی یک عکاسی حرفه ای است. -کنتراست مناسب: نحوه ی ایجاد هماهنگی بین تیرگی و روشنی در عکس را به خوبی اجرا کنیم.
ـ هدف مشخص: هدف مشخصی را برای ثبت کردن انتخاب کرده و به آن وفادار باشیم.
ـ فوکوس: یعنی متمرکز شدن در عکس برای رسیدن به وضوح دلخواه.